رویان

وبلاگ گیاهپزشکی (حشره شناسی)

اجلاس سازمان ملل متحد با غذای حشره ای!

کباب حشرات در تایلند

 کباب حشرات غذای سه شنبه قبل اجلاس سازمان ملل متحد در بانکوک بود. کارشناسان سازمان ملل متحد در این اجلاس به ارزیابی ارزش غذایی حشراتی می پردازند که در بعضی کشورها از محبوبیت خاصی برخوردارند.

 (AFP)

منبع:http://www.fararu.com/vgld.f0jlyt09oa6m.29-y2ylys.h.html

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۷ساعت 13:3  توسط mahtabkhanoom  | 

مورچه‌ها حساب می‌دانند!

دانشمندان طی یک آزمایش عجیب، برای دسته ای از مورچگان کفش هایی که پاهای آنها را بلند می کرد تهیه کردند و رفتار حرکتی آنها را بررسی کردند، نتیجه بیانگر این نکته بود که این حیوانات برای اندازه گیری مسافت های مختلف و جهت یابی، قدم هایشان را می شمرند. مورچه‌ها حساب می‌دانند!
محققین بر این باورند مورچه های صحرایی از نوری که از ستارگان در آسمان شب تابیده می شود، به عنوان کلیدی جهت بازگشت به لانه هایشان استفاده می کنند، اما هنوز در این مورد که مورچه ها چگونه قادر به اندازه گیری دقیق فاصله ها هستند، شک و شبهه فراوان وجود دارد. در آزمایش فوق، دانشمندان برای پاهای تعدادی از مورچگان کفشهای بلند و برای برخی دیگر کفشهای کوتاه تهیه کردند.

                    
در ادامه، ابتدا دسته ای از مورچه ها با پاهای خودشان از لانه به سمت یک ماده غذایی حرکت کردند، سپس در راه برگشت آنها را با کفشهایی که پاهای آنها را بلند یا کوتاه کرده بود به طرف لانه شان راهی کردند. نتیجه کار این بود : مورچه ها فاصله ده متری بازگشت به لانه ها را گم کرده و از مسیر اصلی منحرف شدند. اما زمانی که آزمایشی مشابه با دسته ای از مورچه ها که پاهای معمولی داشتندتکرار شد، آنها به سرعت و سهولت به مقصد رسیدند.

منبع به نقل از telegraph.co.uk

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم مرداد ۱۳۸۷ساعت 12:51  توسط mahtabkhanoom  | 

برای دیدن بزرگ ترین سوسک دنیا عجله کنید!

یکی از بزرگترین حشزات دنیا آخرین روزهای عمر خود را در موزه آکسفورد سپری می کند.

برای دیدن بزرگ ترین سوسک دنیا عجله کنید
این سوسک غول پیکر که 15 سانتی متر طول دارد، به وسیله کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند از فرانسه به موزه ملی آکسفورد آورده شده بود و در آنجا زندگی می کرد. اطلاعاتی که در مورد این حشره قلدر به ثبت رسیده نشان می دهد سوسک غول پیکر با وزنی معادل 35 گرم به قدری قوی بوده که می توانسته یک مداد را از وسط دو نیم کند و یا اینکه گوشت دست انسان را به راحتی بکند.

کارشناسان می گویند سوسک های این شکلی تنها چند هفته زندگی می کنند و هم اکنون مسئولین امیدوارند با مراقبت های ویژه، عمر این جانور بد ترکیب را بیشتر کنند.

                                                                                            

مدیران این موزه به مردم شهر خود گفته اند پیش از آنکه عمر سوسک تمام شود حتما به این مکان بیایند، در غیر این صورت یکی از بزرگ ترین شانس های زندگی خود را از دست خواهند داد.

منبع:www.hamvatansalam.com/news27287.html


عظیم الجثه ترین ملخ دنیا !!!

بزرگترين ملخ

عکس باری گیسلر کشاورزی نیوزیلندی را نشان می دهد  که  عظیم الجثه ترین ملخی که تا کنون دیده شده را در دست دارد. وی این ملخ ده و نیم کیلوگرمی را با تفنگ شکار کرده است. به گفته جانور شناسان این ملخ  بزرگترین در میان انواع موتان ملخهاست. ملخهای موتان در نیوزیلند زیاد دیده می شوند .

منبع:aent.persianblog.ir/post/1838

http://www.dochemp.com/grasshopper.html

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم مرداد ۱۳۸۷ساعت 12:42  توسط mahtabkhanoom  | 

حشرات چگونه روی سقف و دیوار راه می روند؟

بنا به نظرات دانشمندان، حشراتی که روی سقف راه می روند، رد پاهای چسبناک از خود به جا میگذارند. راه رفتن به حالت وارونه نیاز به نیروی چسبندگی همگن و ابزار مخصوصی به منظور مقابله با نیروی جاذبه دارد. پهنای بخش انتهایی پاهای حشرات معمولا به اندازه ای است که فضای لازم برای چسبیدن به سقف را برای آنها مهیا کند.                                               

  لایه چسبنده موجود در انتهای پای حشرات که با موهای بسیار نازک و ریز  پوشیده شده، پولیویلی     (pulvilli) نامیده میشود. نوک این موها شبیه به کاردک و پهن تر از بقیه قسمت ها و به همین دلیل شرایط لازم بهتری برای راه رفتن وارونه را فراهم می کنند. راه رفتن حشره روي ديوار

پیش از این دانشمندان اعلام کرده بودند که انحنای این موها باعث چسبیدن بهتر حشرات به سقف می شود. در واقع آنها عقیده داشتند که این موها یک ماده قندی چرب و چسبنده ترشح می کنند. مقاومت در برابر چسبندگی یک تیم تحقیقاتی از انستیتوی مکس پلانک در کشور آلمان (Max Planck)، اخیرآ بر روی بیش از سیصد نوع حشره ای که روی سقف راه می روند، مطالعاتی انجام داده است. نتایج بدست آمده نشان داد که کلیه این حشرات از خود رد پاهای چسبناک باقی می گذارند.

 منبع:aent.persianblog.ir/post/1941

      http://iranpest.blogfa.com:80/post-146.aspx

 

 

 


 

ربات  های حشره ای!

 

محققان دانشگاه هاروارد موفق به ساخت ربات حشره ای شدند که مکانیسم پرواز آن شبیه

 

 حشرات است. 

این ربات 60 میلی گرم وزن دارد و طول بال های آن 3 سانتیمتر است. به دلیل اندازه کوچک این ربات محققان مجبور شدند که برای ساخت این ربات رشته های کربن را در اندازه دلخواه با لیزر بریده و استفاده کنند. علاوه بر رشته های کربن از پلی مر نیز استفاده کردند.                       

 

   محققان اظهار داشتند که می توان از این ربات به عنوان جاسوس استفاده کرد .  

وزارت دفاع ايالات متحده تا به حال از چندين گروه پژوهشى براى ساخت حشرات كوچك روباتيك كه طول، عرض و ارتفاع آنها كمتر از ۱۵ سانتى متر باشد، ميليون ها دلار پشتيبانى مالى به عمل آورده است؛ چرا كه استفاده از اين حشرات ساخته دست انسان، بهترين راه براى حفاظت سربازان از خطرهاى موجود در عمليات شناسايى دشمن است. اين روبات هاى پرنده كوچك، در اصل كوچك ترين هواپيماى جاسوسى بدون سرنشين در جهان است. نوعى از اين روبات هاى پرنده كوچك به تقليد از حركات پرواز و نحوه بال زدن حشرات مشخصى در حال طراحى هستند. از جمله اين حشرات مى توان به مگس و زنبورعسل اشاره كرد. زيرا پرواز مگس نكات بى شمارى از هوانوردى را به بشر مى آموزد كه همه آنها با بررسى بال هاى ثابت هواپيما قابل دريافت نيست. چرا كه اصول و قواعد پرواز حشرات و بال هاى متحرك آنها با اصول و قواعد پرواز با بال هاى ثابت هواپيما تفاوت دارد.

 و ربات هوشمند دیگری که دقیقا مثل یك سوسك حمام است و می تواند با تقلید رفتار و بوی سوسك های حمام آنها را فریب دهد. این سوسك هوشمند می تواند به عنوان عاملی كنترلی علیه این نوع حشرات موذی به كار رود. این ربات هوشمند به اندازه یك قوطی كبریت است و می تواند سوسك های حمام را گول زده و خود را یكی از آنها نشان دهد. این قابلیت ها به ربات یادشده این توانایی را می دهد تا به درون اجتماعات آنها در قالب یك حشره پیشرو نفوذ كند. این ربات هوشمند حاصل طراحی و ساخت دانشمندانی از فرانسه، بلژیك و سوئیس بوده و موسوم به insbot است. سوسك رباتيك

 

این ربات چرخ دارد و هم چنین از چندین پردازشگر رایانه ای متصل به دوربین های مختلف بهره می برد. هم چنین وجود حسگرهای مجاورتی در این ربات هوشمند مانع از برخورد آن با موانع و سایر سوسك های حمام می شود.

طراحان این سوسك هوشمند امیدوارند تا با استفاده از نقش پیشروانه آن، سوسك های دیگر را از نقاط تاریك به بیرون هدایت كرده و به سوی نقاطی بكشانند كه در آنجا بتوان آنها را با استفاده از كنترل كننده ها از بین برد.

 

          منبع:

www.matinnews.parsiblog.com

http://aent.persianblog.ir/post/1008

http://cph-theory.persiangig.ir/1086-koockhavapeyma.htm

roboknowledge.persianblog.ir/1386/1/18

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم مرداد ۱۳۸۷ساعت 19:31  توسط mahtabkhanoom  | 

گل کلم های ارغوانی ،سبز و نارنجی

دانشمندان  موفق به تولید  گل کلم های ارغوانی ،سبز و نارنجی شدند .

گل کلم های رنگی

 این سبزیجات متحیر کننده که از گل کلم سفید بدست امده اند و بعضی دانشمندان انها را حتی مفید تر از نوع سفید می دانند مزه مشابهی با نوع سفید دارند با این تفاوت که بارنگهای براقشان میز های غذا را جلایی تازه خواهند داد .

کمپانی اروپایی  Syngenta  تاکید می کند که گل کلم های رنگین کمانی تولیدی این شرکت نتیجه چندین دهه اطلاح نژادی است و  کار مهندسی ژنتیک نیست .

البته این اولین باری نیست که گل کلم های رنگی در انگلستان دیده شده اند ولی اولین باری است که این نوع محصولات به بازار عرضه می شوند .

گل کلم های رنگین کمانی حتی پس از پخت نیز رنگ خود را حفظ می کنند .

البته در امریکا گل کلم های رنگی چندین سال است که عرضه می شود .

همچنین در مورد هویج های نارنجی جالب است بدانید  که تا قرن ۱۷ میلادی تنها  هویج های سفید ،زرد و ارغوانی  مورد مطرف اروپایی ها بود  و رنگدانه نارنجی توسط فردی هلندی که متخصص اصلاح نژاد گیاهان بود برای جشن جشن خانوادگی پادشاهی هلند به هویج اضافه شد.

                                                          منبع:http://jamplant.blogsky.com

 


خفاشها در کنترل جمعیت حشرات مهمتر از پرندگان هستند

دانشمندان آلمانی کشف کردند که خفاشها در کنترل جمعیتهای حشرات در جنگلهای بارانی نسبت به پرندگان از نقش مهمتری برخوردارند. به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه "اولم" در آلمان

                          

نقش مهم خفاشها را در کنترل جمعیت حشرات در ساعات شب کشف کردند. این دانشمندان پس از انتخاب مکانهای مختلف در جنگلهای بارانی پاناما موفق شدند نقش پرندگان را در طول روز با نقش این پستانداران پرنده در مدت شب در استفاده از حشرات به عنوان یک منبع غذایی مورد بررسی قرار دهند و کشف کنند که خفاشها توانایی کاهش چشمگیر تعداد حشرات را بیشتر از پرندگان دارند.

این محققان که نتایج یافته های خود را در مجله "ساینس" منتشر کرده اند، مشاهده کردند که نقش سه گونه از خفاشها در خوردن و کنترل حشرات انگلی که شبها برگهای درختان قهوه را می خورند بسیار مهمتر از نقش پرندگانی است که در جمعیتهای حشرات را در طول روز کنترل می کنند.

                                                      

این دانشمندان همچنین هشدار دادند که با کاهش جمعیتهای خفاشها، بخش کشاورزی تولید گیاهانی مثل قهوه می تواند یک "خدمت اکوسیستمی" کلیدی را که این پستانداران پرنده با کنترل جمعیتهای حشرات انگلی ارائه می کنند،از دست بدهد(جالب است بدانید که تکامل اندام شنوایی پروانه ها(tympanum)دراثرشکار این حشرات توسط خفاش هابوجود آمده است تاآنهارااز شکارشدن نجات دهد!نوشته شده توسط:میم الف)

منبع:aent.persianblog.ir/post/2018

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم مرداد ۱۳۸۷ساعت 13:47  توسط mahtabkhanoom  | 

مهمترین سایتها و موتورهای کاوش برای گیاهپزشکان

http://www.fao.org

اطلاعات کسب شده از این سایت دارای اعتبار بالایی است و چون که این موتور کاوش مربوط به سازمان کشاورزی است و خوار بار جهانی می باشد. در این سایت می توانید اطلاعاتی در مورد انواع رشته های کشاورزی از قبیل تولیدات دامی، گیاهپزشکی، ترویج و آموزش فراوری محصولات و ...کسب کنید. این موتور کاوش دارای جستجوگر پیشرفته(advanced search) می باشد و به کمک آن اسناد و مدارک، صفحات وب، عکس ها و نشریات را دریافت خواهیم کرد.http://www.agrisurf.com

در این موتور کاوش پس از انتخاب نوع جستجو اطلاعاتی از قبیل آمار و ارقام،تصاویر، سایتهای برترکشاورزی، در مورد موضوعات کشاورزی از قبیل: خاکشناسی، ترویج و آموزش، جنگلبانی، محصولات کشاورزی، پرورش زنبور عسل و... اطلاعاتی به دست خواهید آورد.


http://www.AgNIC.com

این موتور کاوش اطلاعات کاملی را با استفاده از جستجوگر ساده(simple search) و جستجوگر پیشرفته(advanced search) از کتابخانه ها و دانشکده های کشاورزی در مورد موضوعاتی از قبیل دامپزشکی، خاکشناسی، اقتصاد کشاورزی، ترویج و آموزش، علوم زیستی و مولکولی، تغذیه و... اطلاعات کاملی را به ما ارائه می دهد.http://www.agecon.com

این موتور کاوش توسط دانشگاه مینوستا (minoseta) طراحی شده و می توانیم در این سایت اطلاعات کاملی در مورد اقتصاد کشاورزی کسب کنیم. در این سایت می توانیم اشتراک نشریه اقتصاد کشاورزی را بگیریم.

http://www.ageze.com

این موتور کاوش اطلاعاتی در مورد ابزارها، فعالیتهای اقتصادی، مشورتی و خدماتی کشاورزی را در مورد جستجو قرار می دهد. همچنین به صورت موضوعی بر روی موضوعاتی از قبیل محصولات کشاورزی، خاکشناسی، لوازم کشاورزی، دام و صنعت شیر اطلاعات لازم را به ما می دهد.


http://www.agfind.com

این موتور کاوش اطلاعاتی در مورد صنعت کشاورزی در مورد صنعت کشاورزی، اثر به کارگیری صنعت در کشاورزی و نتایج تحقیقات کشاورزی، نشریات کشاورزی را از سایتهای معتبردیگر به دست می آورد. همچنین این سایت بزرگترین لیست از سایتهایی در مورد صنعت فرآوری و تولید محصولات کشاورزی را در خود دارد.

http://www.fruitsearch.com

این سایت یکی از بهترین موتورهای کاوش در مورد تک تک محصولات کشاورزی می باشد که با وارد کردن کلید واژه جستجوی خود را انجام می دهد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه یازدهم مرداد ۱۳۸۷ساعت 13:32  توسط mahtabkhanoom  | 

پروتئينهاي حشره‌‌كش

پروتئينهاي حشره‌‌كش رويشي (Vegetative Insecticidal Proteins =VIPs)

     گروه جديدي از پروتئينهاي حشره‌كش به نام Vegetative Insecticidal Proteins كه در طي مراحل رويشي برخي از استرينهاي Bacillus thuringiensis توليد مي‌شوند، شناسايي شده‌اند. اين پروتئينها بر خلاف دلتا- اندوتوكسين يا پروتئينهاي كريستالي حشره‌كش (Insecticidal Crystal Proteins) كه در مرحله‌ي اسپورزايي باكتري به صورت اجسام همراه كناراسپوري (Parasporal Inclusion Bodies) در داخل سلول باكتري توليد مي‌شوند، به داخل محيط كشت ترشح مي‌گردند. VIPها در برابر بسياري از بالپولكداران و نيز سخت‌بالپوشان آفت طيف حشره‌كشي گسترده‌اي را نشان داده‌اند. Vip3A كه پروتئيني به وزن 88 كيلو دالتون مي‌باشد، توسط B. thuringiensis به هنگام رشد رويشي آن به داخل محيط كشت ترشح مي‌شود و براي بسياري از بالپولكداران سمي است. سميت Vip3A براي كرم طوقه‌بر سياه 260 برابر بيشتر از برخي از پروتئينهاي  Cry1A‌است. با اين كه علايم ايجاد شده توسط Vip3A شبيه علايم Cry1A‌ هستند، اما بر خلاف پروتئينهاي Cry1A كه علايم پس از گذشت 16 تا 24 ساعت ظاهر مي‌شوند، علايم مربوط به Vip3A پس از گذشت 48 تا 72 ساعت ظاهر مي‌گردند.

                     منبع:  http://www.plantprotection.blogfa.com                

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم مرداد ۱۳۸۷ساعت 16:35  توسط mahtabkhanoom  | 

بی‌رحم‌ترین حشره دنیا !

بی‌رحم‌ترین حشره دنیا !

                                         

شاید شیخک ماده ( آخوندك یا حشره دعا خوان) بی‌رحم‌ترین حشره دنیا باشد . حشره نر پس از جفت گیری غذایی لذیذ برای حشره ماده می شود و سپس آن (همسرش) را میخورد. هر دو جنس ماده و نر این حشرات، شكارچی ماهری هستند و عمدتاْ از سایر حشرات تغذیه میکنند. این حشرات شکار خود را از قسمت سر شروع به خوردن میکنند. این حشره طعمه خود را به آرامی زیر نظر می گیرد و در لحظه مناسب بازوان خود را باز می كند و طعمه‌اش را میگیرد. ضمناً این حشره همنوع خوار هم هست.

 

 

 


سوسكهاي دراكولا

(Paederus spp.; Col., Staphylinidae)

سوسكهاي دراكولا حشراتي هستند متعلق به جنس Paederus از  خانواده‌ي Staphylinidae كه از آن جمله مي‌توان به گونه‌هاي P. littoralis، P. riparius  و P. fuscipes  اشاره كرد. اين حشرات داراي بدني كشيده و بالپوشهايي كوتاه هستند كه تمام سطح پشتي شكم را نمي‌پوشانند. همزمان با افزايش گرماي هوا و رطوبت نسبي در مناطق شمالي كشور، حمله‌ي شبانه‌ي «دراكولا» بسياري از مردم مناطق مختلف استان گيلان را دچار دردسر مي‌كند.در اين فصل، بسياري از ساكنان استان گيلان، از حمله‌ي خاموش و غافلگيرانه‌ي اين موجود آزاردهنده مجروح مي‌شوند و حتي برخي نيز كارشان به بيمارستان مي‌كشد. بر خلاف آنچه تصور مي‌شود، جثه‌ي دراكولاي گيلان فقط اندكي بزرگتر از مورچه‌ي قرمز است.

پدروس

 

 

اين بندپاي كوچك كه به سلطان حشرات مناطق گرم و مرطوب معروف است، به واسطه‌ي سمي كه در بدن خود دارد فاقد دشمن طبيعي است و حتي پرندگان نيز از خوردن آن خودداري مي‌كنند. اين حشره‌ي كوچك، داراي دو رنگ قرمز و قهوه‌اي و بدني بندبند است و در شاليزارها، علفزارها و ساختمانهاي مرطوب بيشتر ديده مي‌شود. دراكولا در شب به سوي نور و روشنايي جلب مي‌شود و در صورت قرار گرفتن اين حشره بر روي پوست، ماده‌اي ترشح مي‌كند كه بر روي پوست تاولهاي عفوني ايجاد مي‌كند. اين حشره، نيش نمي‌زند، آرام بر روي پوست حركت مي‌كند و ضمن حركت، ماده‌ي سمي خود را بر روي پوست مي‌ريزد.

پدريندر بدن اين حشرات تركيبي سمي با نام Pederin وجود دارد. اين حشره به محض تحريك شدن، با ترشح سم بر روي پوست بدن باعث بروز تاولهاي بزرگي همراه با درد، سوزش و خارش مي‌شود. تاولهاي ناشي از سم اين حشره درمان خاصي ندارد و تنها بايستي با استفاده مواد ضدعفوني‌كننده و پمادهاي مسكن، زمان بهبودي 10روزه تا يك ماهه‌ي آن را تحمل كرد. متخصصان مركز تحقيقات پوست گيلان معتقدند اين حشره‌ي كوچك و خطرناك، كه بيشتر در گيلان ديده مي‌شود، با گرماي هوا و بالا رفتن ميزان رطوبت تكثير مي‌شود...

 

   منبع:http://aent.persianblog.ir

http://www.giyahpezeshkan.blogfa.com/post-4.aspx

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ششم مرداد ۱۳۸۷ساعت 21:46  توسط mahtabkhanoom  | 

گیاهان حشره خوار

گیاهان حشره خوار:

زندگی گیاهان حشره خوار نوع دیگری از زندگی ناخودزی(هتروتروفی)و حالت خاصی از شکل زیستی است که باید آن را ناخودزیستی ناقص به شمار آورد. زیرا گیاهان حشره خوار در شرایط و محیط مساعد می توانند با داشتن مواد سبزینه ای و ریشه ی کامل مواد  لازم را از زمین جذب و عمل فتوسنتز را به خوبی انجام داده،زندگی اتوتروف کا مل داشته باشند. لذا شکار حشرات برای گیاهان مزبور نوعی استفاده ی بیشتر از مواد غذایی است.بنابراین ادامه ی زندگی این گیاهان فقط به شکار حشرات بستگی ندارد.و یا لااقل این بستگی ارتباطی با زندگی رویشی گیاه ندارد.آنچه مسلم است پروتئین پیکر حشرات شکار شده به وسیله ی آنزیم های مختلف اندام گیاه  حشره خوار تجزیه و اسیدهای آمینه آن به وسیله ی گیاه جذب می گردد.جدار اندام های حشره گیر این گیاهان به خوبی می تواند،مواد حاصل از تجزیه ی حشره ،به خصوص مواد ازت دار حاصل از آن را جذب کند و املاح کانی لازم را از این طریق به دست آورد.

 

 

 

جذب املاح کانی از تجزیه ی حشره با در نظر گرفتن محیط زیست این گیاهان که همیشه در نواحی و خاکهای فقیر از املاح می رویند،و همچنین با توجه به ریشه ی ضعیف آنها که کمتر در خاک توسعه دارند،اهمیت شکار حشره به وسیله ی گیاهان حشره خوار به خوبی معلوم می کند. امروزه در حدود 450 گونه گیاه حشره خوار در جهان وجود دارد که همگی از گیاهان دو لپه ای هستند.

 

 

 

گیاهان حشره خوار را نسبت به نوع شکار و مکانیسم گرفتار ساختن حشره به سه تیپ تقسیم می کنند:

 

1- تیپ دروزرا:گونه های جنس دروزرا که تقریبا در تمام توربزارهای دنیا می رویند،دارای برگ های گرد با رنگ قرمز  و دمبرگ دراز هستند.برگها همگی در قاعده ی ساقه طوقه وار قرار داشته،در حاشیه دارای کرک های شعاعی (تانتاکول ها)هستند.کرک های مزبور که نوعی غده های ترشح کننده بوده،دارای رأس متورم آغشته به ماده ی شفاف و چسبناک ،مشابه شبنم هستند و به همین علت نام آن ها را دروزرا از دروزروس یعنی شبنم گرفته شده است.به دروزرا (شبنم خورشیدی)نیز می گویند.که یک اصطلاح فرانسوی است.اندام یا تله ی شکار  حشره در دروزرا همان برگ عادی است که کمتر تغیی شکل یافته است.

 

 

 

شکاره حشره:

وقتی حشره ای به منظور استراحت یا استفاده از مواد غذایی به تانتاکول  ها (رأس کرک ها)یا به مرکز پهنک نزدیک می شود و به شیره ی چسبنده ی رأس تانتاکول ها و یا مایع پهنک می چسبد،حرکات و تکاپوی شدید حشره،برای رهایی سبب ترشح بیشتر شیره ی چسبناک

می شود و با آغشته شدن کامل حشره به مایع مزبور و سلب قدرت پرواز و رهایی از آن دام،به تدریج تانتاکول های حاشیه ی برگ نیز به طرف مرکز پهنک خم می شوند به صورت چنگک،حشره ی گرفتار را به سختی در بر گرفته،از این پس غده های هاضمه ی برگ شروع به ترشح کرده،حشره در شیره ی گوارشی غرق و مواد پروتیدی آن به تدریج هضم و جذب گیاه می شود.

 

2-تیپ دیونه:گونه های  جنس دیونه که به گیاهان مگسخوار نیز موسومند،دارای برگ هایی مشابه دروزرا هستند. پهنک برگ در دیونه ها به وسیله ی زایده ای به دمبرگ که پهن و بالدار است،اتثال داشته،در دو طرف رگبرگ وسطی دارای دو قسمت مساوی است .در سطح پهنک برگ دیونه ها سه دسته از کرک های حساس زیر دیده می شود؛

_کرک های سخت و خشن حاشیه ای که از تضاریس کناره ی برگ ناشی می شوند.

_کرک های حساس،دراز،نوک تیز و معدود که در وسط پهنک قرار داند.

 

وقتی حشره ای به کرک های حساس وسط پهنک برخورد کند،برگ به سرعت تحریک شده،دو قسمت پهنک آن در حول رگبرگ وسطی تا شده،کرک های حاشیه ی برگ با تا شدن پهنک در هم فرو رفته،حشره را در خود محبوس ساخته،راه فرار آن را مسدود می سازند. پهنک تا شده  برگ تا پایان گوارش حشره روی هم باقی می مانند.

دسته ی دیگری از گیاهان حشره خوار را گیاهانی نظیر تیره ی نپاتاسه که جنس معروف آن نپانتس با40 گونه ی گرمسیری و استوایی(مخصوص مالزی)است و تیره ی سفالوتاسه با یک گونه ی منحصر به فرد در استرالیا  و تیره ی ساراسیناسه که بیشتر گونه های آن در آمریکا می رویند،تشکیل می دهند.برگ در همه ی این گیاهان برای شکار حشره به اشکال کوزه مانند در می آیند.

 

                                          

 

                                                                       گیاه گروه دیونه

 

3تیپ نپانتس:در نپانتس برگ ها برای شکار حشره تخصیص یافته اند،دمبرگ در نپانتس به صورت صفحه ی پهنی است که در بیش تر  انواع مجهز به رشته یا بند دراز و نخی شکل مانند پیچک مو یا نخود می شود. و حتی مانند آنها می تواند به دور محل و تکیه گاه بپیچد.در انتهای رشته ی نخی شکل برگ نپانتس ها ،اندام شکارکننده ی حشره به نام کوزه (اورن و یا اسیدی)قرار دارد.طول کوزه از 2 تا 30 سانتی متر در انواع مختلف فرق می کند.رنگ کوزه معمولا سبز و غالبا دارای لکه یا خال های قرمز رنگ است.کوزه  یا اسیدی در بالی دهانه ی خود دارای سرپوشی است که در یک نقطه به آن لولا شده است.

 

 

 

 

شکار حشره:

وقتی حشره روی سرپوش یا دهانه ی کوزه می نشیند،به علت وجود شیره در قاعده ی کوزه به تدریج به درون آن جلب می شود.

خروج حشره از داخل اندام کوزه ای آسان نسیت و دیواره ی صاف و لغزان کوزه مانع بالا آمدن حشره می شود و تقلای آن برای رهایی سبب بسته شدن در کوزه به وسیله ی سرپوش و ترشح فراوان شیره ی هاضمه در داخل کوز ه شده،حشره به تدریج در آن غرق می شود.در تمام گیاهان حشره خوار حرکات و تقلای حشره برای رهایی،یک نوع تحریک مکانیکی برای انقباض اندان تله ای است و تماس بدن حشره به منزله ی یک ماده ی آلی سبب ترشح آنزیم های گوارشی می شود.چنانچه به جای حشره با میله ی نازکی دیواره ی اندام کوزه ای مانند  تله را در نپانتس تحریک کنیم ،سرپوش بسته خواهد شد.ولی شیره ترشح نخواهد شد.

  منابع:http://vft.blogfa.com/

         http://www.takdvb.com/showthread.php?t=3063

        http://mhsht.blogfa.com/post-5.aspx

+ نوشته شده در  شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۷ساعت 12:36  توسط mahtabkhanoom  | 

زنبورهای عسل بیمار,بیرنگ می شوند!

پژوهشگران دانشگاه <لیسستر> در مطالعات جدید خود دریافته اندکه زنبورهای عسل پشمالو به هنگام بیماری بی رنگ می شوند.

                                                                                            

      ونمی توانند به یاد بیاورند که کدام گل ها بیشترین گرده را دارند.رفتار این زنبورهای کرکدار نشان می دهد که آنها نیز مانند انسانها وقتی بیمار می شوند، زیرکی و هوشمندی خود را از دست می دهند.دکتر آمون مالون، استاد رشته بیولوژی حیوانات در دانشگاه <لیسستر> و سرپرست این تیم پژوهشی می گوید: بیماری می تواند روی رفتارهای مختلف زنبورهای عسل ازجمله انتخاب جفت و جست وجو کردن غذا تاثیر بگذارد. در چندین مقاله اخیر نشان داده شده است که در زنبورهای بیمار، توانایی های یادگیری کاهش پیدا می کند، اما تفکیک کردن تاثیرات واکنش ایمنی آنها از تاثیرات مستقیم یک انگل، کار دشواری است. یک جنبه مهم مطالعات این بود که نشان داد، بین سیستم ایمنی و سیستم عصبی در انسان ها و حشرات، نقاط تشابه قابل توجهی وجود دارد.               

                                          منبع:/http://aent.persianblog.ir


                              حشره خواری یا entomophagy 

Silkworm pupae

شفیره کرم ابریشم  Silkworm pupae  مزه انها وقتی گرم باشند مخصوصا وقتی لب سوز باشد باور نکردنی است

حشره استینک Stink bugsدر اندونزی بخصوص بچه های زیر ۱۰ سال انرا دوست دارند . این حشره را برشته وکباب شده می خورند .جویدنی شبیه کرم است برای غذای حاضری عالیه.مزه ان شبیه جویدن تخم افتابگردان خام می باشد

ملخ Grasshoppers خوردن ملخ در مکزیک رواج دارد . در پخت ان از سیر هم استفاده می شود .

جیرجیرک Crickets

منبع:http://azhameja4u.blogfa.com/post-241.aspx

+ نوشته شده در  جمعه چهارم مرداد ۱۳۸۷ساعت 16:2  توسط mahtabkhanoom  |